DrewHouse - budujemy energooszczędne domy

Żywiec
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Błędy popełniane podczas budowy domu szkieletowego

Autor: Robert Drobny, DrewHouse - budujemy energooszczędne domy, publikacja: 2020-05-18

Coraz częściej domy są wykonywane kompleksowo przez firmy budowlane, co dla inwestora jest gwarancją wykonania budynku poprawnie i zgodnie z technologią. Jednak na etapie poszukiwania firmy wykonawczej warto opierać się nie tylko na opiniach dotychczasowych klientów, ale także odwiedzić zrealizowane i aktualnie trwające budowy, aby osobiście przekonać się o jakości świadczonych prac. Jest to ważne w szczególności w przypadku domów szkieletowych, ponieważ choć coraz więcej firm ma je w swojej ofercie, wciąż wiele z nich popełnia błędy podczas budowy obiektów. Co należy sprawdzić?

Przekrój ściany zewnętrznej domu szkieletowego

Drewno drewnu nie równe

W pierwszej kolejności inwestor musi zwrócić uwagę na to, jakie drewno stosuje wykonawca na dom szkieletowy.

Drewno mokre, o nietypowym kolorze czy też pokryte miejscami korą, posiadające liczne pęknięcia i sęki z pewnością nie spełnia norm dotyczących drewna konstrukcyjnego.

Drewno konstrukcyjne musi być suszone komorowo do wilgotności 18%, mieć klasę wytrzymałości C24, być czterostronnie strugane oraz posiadać certyfikat CE.

Drewno świeżo ścięte, czyli o wilgotności powyżej 30%, jest o 60-70% mniej wytrzymałe od drewna o wilgotności 18%. Takie drewno zamknięte w ścianach ulega zaparzeniu, co może spowodować rozwój pleśni, grzybów czy siniznę. Z wilgoci zawartej w drewnie powstanie para, która będzie wnikać w wełnę mineralną, obniżając jej właściwości izolacyjne.

Proszę sobie wyobrazić, że jest chłodne popołudnie, a Państwo mają na sobie wilgotne ubranie... Czy ochroni Was ono przed zimnem? Nie. I to dokładnie wydarzy się z wełną mineralną. Dodatkowo proces wysychania drewna powoduje, że zmienia ona swoje kształty, naturalnie ulega procesowi kurczenia się i skręcania. Efektem jest pękanie okładziny kartonowo-gipsowej na ścianach i sufitach.

Styropian czy wełna do ocieplenia domu szkieletowego?

Warto stosować wełnę mineralną jako izolację wypełniającą konstrukcję, jak również wełnę fasadową jako warstwę ocieplenia zewnętrznego.

Szkielet to nie mury. W odróżnieniu od styropianu wełna jest materiałem, który oddycha, a także materiałem niepalnym. Dzięki zastosowaniu wełny oraz tynku mineralnego, który również oddycha, zapewniamy ścianie konstrukcyjnej optymalne warunki dla odprowadzania wilgoci z budynku. Dzięki temu wszystkie materiały w przekroju ściany będą w dobrej kondycji przez wiele lat.

Budownictwo szkieletowe dopuszcza oczywiście stosowanie styropianu na elewacji, ale firmy wykonawcze często kleją płyty styropianowe bezpośrednio do płyt poszycia zewnętrznego, co jest niedopuszczalne. W ten sposób zamyka się drogę ucieczki wilgoci z budynku. Stosując styropian, musimy zachować szczelinę dylatacyjną pomiędzy konstrukcją a ociepleniem, a dodatkowo listwa startowa powinna mieć określoną liczbę otworów wentylacyjnych.

Odpowiednie materiały do budowy domu szkieletowego

Materiały do budowy domu szkieletowego

Inwestorzy, kierując się tylko ceną, często zapominają, jak ważna jest jakość stosowanych materiałów. Przykładem może być wełna mineralna, która jest gwarantem tego, czy nasz dom będzie ciepły. Nie można jednak dać się zwieść firmom, które proponują 25-centymetrową warstwę ocieplenia, nie podając dokładnych parametrów materiału. Może się okazać to zwykłym chwytem marketingowym, i 15 cm wełny o wyższych parametrach doskonale spełni tę samą funkcję.

Konieczne jest też zwrócenie uwagi na płyty poszycia zewnętrznego. Drewniane budownictwo szkieletowe wymaga stosowania płyt wiórowych typu MFP lub OSB 3, natomiast wykonawcom zdarza się montować zwykłe płyty OSB.

Ważnym elementem są folie: paroizolacyjna montowana od wewnątrz, wiatroizolacyjna montowana na płytach poszycia zewnętrznego oraz folia dachowa, które wszystkie razem zabezpieczają konstrukcję drewnianą i są gwarancją trwałości naszego domu. Każda z tych folii posiada odmienne parametry, ponieważ pełni trochę inne zadanie. Błędem jest więc stosowanie jednego rodzaju folii czy zastępowanie ich zwykłą folią budowlaną.

Jeżeli występują wątpliwości co do jakości stosowanych materiałów przez firmę budowlaną, nie należy się wahać, tylko prosić o podanie dokładnych parametrów.

Najczęstsze błędy montażowe ekipy budowlanej

Nie ma możliwości, aby inwestor wiedział, jak należy montować poszczególne elementy. Jest jednak kilka ważnych szczegółów, na które może zwrócić uwagę osoba nawet bez doświadczenia i w ten sposób sprawdzić, czy dana firma zna się na swojej pracy.

Pierwszym z nich jest sposób ułożenia płyt poszycia zewnętrznego i podłóg – na tzw. mijankę, z zachowaniem około 3 mm przerwy między poszczególnymi płytami. Szczelina dylatacyjna jest potrzebna między innymi dlatego, że płyty pod wpływem zwiększonej wilgotności powietrza delikatnie zmieniają swoje wymiary (rozszerzają się).

Wykonawca musi także unikać łączenia płyt w pobliżu otworów – choć oszczędność wskazywałaby na docinanie niewielkich kawałków w pobliżu okien czy drzwi, w praktyce takie działanie jest niedopuszczalne – są to miejsca najbardziej narażone na pękanie i należy je chronić. Podobna zasada dotyczy układania płyt kartonowo-gipsowych.

Drugim elementem wartym uwagi jest sposób ułożenia wełny mineralnej między słupkami konstrukcji – nie powinna być ona pognieciona czy potargana, lecz równomiernie rozłożona w każdym miejscu.

I trzecia rzecz – każde miejsce łączenia folii paroizolacyjnej czy wiatroizolacyjnej, każde przypadkowo powstałe pęknięcie musi być sklejone taśmą do folii. Nieszczelności mogą powodować dostawanie się do konstrukcji wilgoci pochodzącej z wnętrza domu oraz wody z zewnątrz, co może doprowadzić do zniszczenia szkieletu naszego domu. Z drugiej strony szczelny dom zatrzymuje ciepłe, nagrzane powietrze wewnątrz, co jest niezwykle ważne, jeżeli chcemy mieć ekonomiczny w utrzymaniu dom.

Z tych powodów korzystne dla inwestora jest wykonanie testu szczelności, podczas którego widać wszystkie niedociągnięcia ekipy budowlanej.

Błędy montażowe domu szkieletowego

Mówi się, że najlepiej uczyć się na błędach, ale – przyznajmy szczerze – lepiej uczyć się na cudzych, niż na własnych. Przejrzenie ekipy budowlanej według podanych kryteriów pozwoli realnie ocenić inwestorowi, czy ma rzeczywiście do czynienia z profesjonalistami w branży.

Czytaj też: Budowa domu szkieletowego – jak, kiedy i za ile?

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 31 174 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2025 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o domach szkieletowych