Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

DrewHouse - budujemy energooszczędne domy

Żywiec

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Dom tani w budowie – na co zwrócić uwagę?

Autor: Robert Drobny, DrewHouse – budujemy energooszczędne domy, publikacja: 2020-05-15

Wydaje się, że już wszystko jasne – mamy pozwolenie na budowę, a kolejnym krokiem jest podpisanie umowy z firmą wykonawczą i rozpoczęcie budowy. Po rozmowach z wykonawcami okazuje się jednak, że coś się nie zgadza... Cena. A dokładnie cena znacznie wykraczająca poza budżet.

Dom jednorodzinny z garażem

Kiedy zaplanować budżet na budowę domu?

Nie ma co ukrywać – budowa domu jest inwestycją kosztowną, na którą często oszczędzamy lata lub zaciągamy wieloletni kredyt. Dlatego już na początku planowania budowy domu powinniśmy dokładnie określić, jakimi środkami pieniężnymi dysponujemy.

Inny będzie koszt wybudowania niedużego domu jednorodzinnego, a inny wybudowania rezydencji dla wieloosobowej rodziny. Różnica będzie także między kosztem wykonania domu parterowego i tego z poddaszem użytkowym.

Wspaniale – jeśli nasz budżet może w całości pokryć wydatki związane z wybudowaniem domu marzeń. Jednak gdy posługujemy się budżetem ograniczonym, nasuwa się pytanie: Co zrobić?

Wybór działki pod budowę domu

Piękna, widokowa działka na (prawie) odludziu, z niedużym spadkiem i za atrakcyjną cenę? Tania działka niekoniecznie będzie tanim miejscem na budowę domu. Należy się zorientować, czy miejsce posiada wszystkie niezbędne media, czy raczej będzie konieczne wykonanie przyłączy we własnym zakresie.

Trzeba też pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów domu są fundamenty i nie można na nich oszczędzać – gwarantują one stabilność naszego domu. Ważne jest tu nie tylko ukształtowanie terenu, ale przede wszystkim warunki gruntowo-wodne panujące na działce.

Sporządzenie opinii geotechnicznej przez uprawnionego geotechnika może nas uratować przed zakupem wymagającej działki, gdzie budowa typowych fundamentów dla budownictwa jednorodzinnego będzie po prostu niemożliwa.

Może także się okazać, że w związku ze sporym pochyleniem działki warto wykonać podpiwniczenie całości lub części budynku. Ale czy naprawdę będziemy potrzebować dodatkowych pomieszczeń gospodarczych? I czy nas na nie stać?

Technologia budowy domu

Wybór technologii determinuje materiał, z jakiego będziemy budować nasz dom, sposób budowy oraz jej czas.

I tak np. fundamenty projektowane dla domu w technologii szkieletu drewnianego będą mniej masywne, a więc tańsze, ze względu na mniejsze obciążenia wywieranego przez materiały użyte na ściany i stropy.

Różny będzie także koszt 1 m2 ściany zewnętrznej w odmiennych technologiach.

Inny czas jest też potrzebny na budowę domu w technologii mokrej (np. murowanej), a inny w technologii suchej (np. szkieletu drewnianego). A oszczędność na czasie często równa się oszczędności w finansach.

Bryła domu

Tutaj zasada jest jedna – im mniej skomplikowana bryła, tym zazwyczaj prostsza konstrukcja domu (łatwiejsza do wykonania), mniejsze zużycie materiałów, szybszy czas budowy oraz tym łatwiej można uniknąć błędów wykonawczych.

Różny będzie też koszt wykonania domu parterowego oraz z poddaszem użytkowym pomimo tej samej powierzchni użytkowej – dom z poddaszem, ze względu na mniejszą powierzchnię dachu i powierzchnię zabudowy, wypadnie korzystniej.

Cenę domu podnoszą także detale architektoniczne: wykusze, loggie, balkony, podcienie. Są to również miejsca tworzenia się mostków termicznych, których starajmy się unikać.

Polecamy: Projekt domu stodoła – co wyróżnia dom typu stodoła?

Powierzchnia domu

Warto dokładnie przemyśleć, ile i jakiej wielkości pomieszczeń potrzebujemy.

W domu gotujemy tylko w weekendy? Może więc rozważmy zmniejszenie rozmiarów kuchni i otwarcie jej na salon, zyskując tym samym przestronną strefę dzienną.

Często nocuje u nas babcia, która zajmuje się w ciągu dnia wnukami? W takim razie lepiej nie rezygnować z dodatkowego pomieszczenia na parterze.

Piony instalacyjne

Ograniczenie i odpowiednie rozmieszczenie pionów instalacyjnych w domu pozytywnie wpłynie na naszą kieszeń. Powinny być one w sąsiedztwie pomieszczeń, które wymagają podłączenia wody, kanalizacji czy wentylacji. Gwarantuje to oszczędność nie tylko na materiale i robociźnie podczas budowy, ale również zmniejsza koszty eksploatacyjne.

Stolarka okienna

Piękne, duże okna z pewnością będą ozdobą domu, ale także mogą przyprawić o zawrót głowy w momencie składania zamówienia. Bardzo prawdopodobne, że duże przeszklenia będą wymagać dodatkowych wzmocnień, które, co prawda, są łatwo dostępne, ale (niestety!) za sporą opłatą. Okna łukowe? Okrągłe? Trójkątne? Jak najbardziej tak, gdy budżet na to pozwala.

W domu z poddaszem użytkowym dodatkowy koszt generują także okna dachowe, które nawet w podstawowej wersji są sporo droższe. Korzystniejsze więc dla naszych finansów będzie doświetlenie pomieszczeń na poddaszu (w miarę możliwości) oknami w ścianach szczytowych i pozostawienie okien dachowych jedynie tam, gdzie jest to rzeczywiście niezbędne.

A może garaż?

Decydując się na budowę garażu, lepiej wbudować go w bryłę domu. Jest to tańsze rozwiązanie niż stawianie osobnego budynku. Warto jednak zastanowić się, czy jest to dla nas element niezbędny – może wystarczy jedynie wiata, która odpowiednio dopasowana będzie urozmaicała architekturę naszego domu?

Uwzględniając wymienione czynniki, podczas wyboru projektu nie należy się obawiać, że będziemy zmuszeni dokonać wyboru tego jednego z morza tak samo wyglądających domów. Z pewnością znajdziemy taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności, wyglądu oraz oczywiście ceny wykonania. A więc przeanalizujmy swoje potrzeby, marzenia i możliwości finansowe – i do dzieła.

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 234 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o budowie domów