Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

DrewHouse - budujemy energooszczędne domy

Żywiec

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Drewniany dom szkieletowy – czy warto?

Autor: Robert Drobny, DrewHouse - budujemy energooszczędne domy, publikacja: 2020-05-18

W gąszczu nowo powstających domów murowanych trudno wyłapać te w zupełnie odmiennej technologii – lekkiego szkieletu drewnianego. Wciąż niewielki odsetek inwestorów decyduje się na tzw. szkieletówkę, posiadając nieprawdziwe informacje na temat jej konstrukcji, stosowanych materiałów czy sposobu wykonania. Zdarza się także, że architekci i projektanci zniechęcają swojego klienta do budowy domu w szkielecie, co wynika z ich braku doświadczenia projektowego w tej technologii. Kiedy wszyscy wkoło mówią „nie”, to czy warto jednak budować dom w konstrukcji szkieletowej?

Drewniany dom szkieletowy

Często boimy się tego, co jest nam nieznane

W Polsce prym wiedzie technologia murowana. Otwierając magazyn budowlany, katalog projektów typowych, przeglądając strony internetowe dotyczące budownictwa, większość zawartych tam materiałów dotyczy technologii murowanej. Nawet uczelnie wyższe w większości traktują budownictwo drewniane jako ciekawostkę. Obrazuje to także niedobór profesjonalnej literatury o tej tematyce w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że inwestor, myśląc o budowie domu, często nawet nie rozważa technologii innej niż murowana.

Istnieją jednak inwestorzy, którzy mieli okazję mieszkać (zazwyczaj za granicą) domu szkieletowym, widzieli lub brali udział w procesie budowy takiego domu albo w inny sposób mieli styczność z tą technologią. Wtedy świadomie decydują się oni na budowę domu w odmiennej niż przyjęta technologii, będąc świadomymi szeregu zalet, które można jej przypisać.

Kompendium wiedzy: Dom szkieletowy czy murowany? Wady i zalety rozwiązań

Główna zaleta technologii szkieletowej – czas

Czynnikiem determinującym wybór technologii szkieletu drewnianego przez inwestorów jest czas budowy. Pomijając prace do stanu zero, czyli roboty ziemne wraz z fundamentowaniem, które przebiegają tak samo bez względu na wybraną technologię, resztę prac można przeprowadzić w naprawdę ekspresowym tempie.

Sprawna ekipa jest w stanie postawić konstrukcję domu w dwa tygodnie, a w około trzy miesiące ukończyć dom w stanie deweloperskim. Oznacza to, że razem z pracami wykończeniowymi w środku i umeblowaniem do domu można wprowadzić się w nawet cztery miesiące od momentu postawienia pierwszej belki konstrukcyjnej. Jest to możliwe ze względu na specyfikę technologii szkieletu drewnianego, którą zalicza się do suchych, niewymagających przerw technologicznych. Brak prac mokrych (oprócz fundamentów) sprawia, że budowa może być rozpoczęta i prowadzona o każdej porze roku.

Czytaj też: Fundament pod dom szkieletowy – jaki fundament pod dom drewniany wybrać?

Optymalny koszt budowy domu szkieletowego

Osoby, które wybudowały już swój wymarzony dom w technologii szkieletu drewnianego, wspominają także o kosztach inwestycyjnych, które są niższe niż w przypadku innych technologii. Jest to zgodne z naszymi obserwacjami – szacujemy, że budowa domu kanadyjskiego może być tańsza nawet o 30%, porównując do domu murowanego o tych samych założeniach projektowych.

Jako przykład można podać ściany zewnętrzne. Porównując ścianę zewnętrzną domu szkieletowego oraz murowanego o tym samym współczynniku przenikania ciepła U, okazuje się, że różnica w grubości ścian może wynieść nawet 20 cm! Ściana w systemie szkieletu drewnianego to w większości wełna mineralna, gdy w technologii tradycyjnej jest to mur, a izolację stanowi jedynie zewnętrzna warstwa ocieplania. W praktyce oznacza to, że przyjmując tę samą powierzchnię zabudowy, powierzchnia użytkowa domu szkieletowego jest większa.

Łatwość rozbudowy domu drewnianego

Technologia szkieletu drewnianego jest idealna, gdy planujemy w przyszłości rozbudowę naszego domu. Przerobienie istniejących instalacji, wymiana okna, przebudowa – wszystko jest prostsze i czystsze.

Zmieniamy wystrój pokoju i potrzebujemy gniazdko elektryczne w zupełnie innym miejscu? Wystarczy wziąć w ręce nóż do gipsu i wyciąć otwór w wybranym miejscu, a następnie przeciągnąć nowe kable i zamontować nową puszkę bez wiercenia i bruzdowania kanałów w ścianach.

Dom w technologii szkieletowej przyjazny dla człowieka

Osoby zamieszkujące domy szkieletowe często powtarzają, że w ich domach panuje specyficzny mikroklimat. Nic dziwnego – drewno należy do najbardziej naturalnych materiałów budowlanych, podobnie jak gips, wełna mineralna czy płyty konstrukcyjne drewnopochodne.

Spoglądając na używane materiały w technologii szkieletowej, warto wspomnieć o aspekcie ekologicznym – drewno jest surowcem odnawialnym, a przy jego obróbce emisja CO2 jest mniejsza od ilości zaabsorbowanej przez drzewo w trakcie jego wzrostu.

Niskie koszty eksploatacyjne domu szkieletowego

Stosując podstawowe rozwiązania w technologii szkieletowej, otrzymujemy dom ciepły – w końcu ściana zewnętrzna to praktycznie tylko izolacja. Niewielkim dodatkowym kosztem i pracą można wybudować dom o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, co przekłada się na koszty ogrzewania domu.

Ważne jest także, że w domu szkieletowym ogrzewane jest tylko powietrze – w domu murowanym część ciepła pochłaniają mury. Doceniają to w szczególności inwestorzy, którzy większą część dnia spędzają poza domem – wystarczy, że ogrzewanie zostanie uruchomione na 30-60 minut przed ich powrotem do domu, żeby uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

Skoro domy w technologii szkieletowej posiadają szereg zalet, dlaczego ich nie zauważamy? Traktując temat nieco żartobliwie, można powiedzieć, że z dwóch powodów: bo kończone są wcześniej, niż zdążymy zauważyć nową budowę w okolicy, oraz dlatego, że czasami nie wiemy, że mamy do czynienia z domem szkieletowym, gdyż pokryty tynkiem mineralnym nie odkrywa tajemnic swojej konstrukcji.

Czytaj też: Budowa domu szkieletowego – jak, kiedy i za ile?

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 451 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o domach szkieletowych